Wyposażenie do apteczek medycznych – jakie są rodzaje?

wyposażenie do apteczek medycznych

Na półkach sklepowych dostępnych jest kilka różnych apteczek pierwszej pomocy, które różnią się między sobą składem. Wyposażenie do apteczek dostosowane jest oczywiście do miejsca przeznaczenia oraz do środowiska w którym będzie na co dzień używane.

Jakie są rodzaje apteczek pierwszej pomocy?

Największym zainteresowaniem cieszą się zwykłe apteczki domowe. W tego typu apteczkach przechowywane są wszystkie posiadane w domu leki oraz maści, opatrunki i specjalne preparaty do odkażania ran. W wielu zakładach pracy i miejscach publicznych spotkać można apteczki ścienne. Jak sama nazwa wskazuje montuje je się na ścianie na stałe, dzięki czemu każdy ma do nich szybki dostęp. W apteczkach ściennych znajduje się przeważnie wkład DIN 13164 albo DIN 13157, który wymagany jest zgodnie z przepisami BHP. Kolejną grupę tworzy wyposażenie do apteczek samochodowych, które jest niezbędne przy udzielaniu pierwszej pomocy. W apteczkach samochodowych znaleźć można materiały zabezpieczające i duża ilość materiałów opatrunkowych. Istnieją również specjalne apteczki przemysłowe, które wykorzystywane są w fabrykach i zakładach przemysłowych.

Jakie wyposażenie do apteczek medycznych DIN?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że w Polsce nie ma żadnych regulacji prawnych jeżeli chodzi o zawartość apteczek medycznych. Między innymi dlatego też w celu określenia zawartości korzysta się z normy DIN. Najpopularniejszy wkład DIN 13157 to norma duża, a dokładniej mówiąc apteczka zakładowa i przemysłowa. Wkład DIN 13164 to wyposażenie do apteczek medycznych samochodowych. Dla motocyklistów zarezerwowany jest z kolei wkład DIN 13167. Wyposażenie motocykli jest mniejsze od apteczek samochodowych, ale także dostosowane jest głównie do incydentów drogowych. Wyróżnić należy także wkład DIN 13169, który przeznaczony jest głównie do zabezpieczania miejsc z większą ilością osób.