
My, ludzie uczyniliśmy tak ogromne postępy, że być może obecna epoka geologiczna zostanie nazwana antropocenem na naszą cześć. Nadal jednak musimy zmagać się z powszechnymi i uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak mdłości i nudności. Na szczęście dziś dysponujemy wieloma skutecznymi sposobami na rozprawienie się z nimi.
Czym się charakteryzują mdłości i wymioty?
Mdłości (nudności) to subiektywne, przykre uczucie związane z potrzebą zwymiotowania. Zazwyczaj mdłości stanowią zapowiedź wymiotów, czyli gwałtownego wyrzucenia treści pokarmowej z żołądka (lub żołądka i jelit). Mogą jednak również występować osobno.
Mdłości i wymioty – wybrane przyczyny
Do najczęstszych przyczyn nudności i wymiotów zaliczamy: zatrucia pokarmowe, infekcje, choroby/urazy układu nerwowego, ale również takie stany fizjologiczne, jak ciąża czy zaburzenia psychogenne (np. nerwica). Mdłości i wymioty są często spotykanym objawem, ale nie są charakterystyczne.
Możliwe powikłania
Intensywne/ długotrwałe mdłości i wymioty (zwłaszcza połączone z gorączką, biegunką i zlewnymi potami) mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu i zaburzeń gospodarki wodno – elektrolitowej. Potrzebna jest wtedy właściwa suplementacja płynów i elektrolitów drogą doustną lub dożylną. Brak właściwego leczenia odwodnienia jest stanem zagrożenia życia.
Gwałtowne, intensywne mdłości i wymioty mogą prowadzić do uszkodzeń ściany przełyku.
Powtarzające się nudności i wymioty są powiązane z niedożywieniem, wyniszczeniem organizmu i przewlekłymi schorzeniami.
Leki na nudności i wymioty w domowej apteczce
Krótkotrwałe nudności i wymioty są nieprzyjemne, ale zazwyczaj niegroźne. Warto mieć w domu leki przeciwwymiotne dostępne bez recepty, które można stosować doraźnie w nagłych sytuacjach. Dbając o podręczną apteczkę, trzeba wiedzieć, co można podawać przy wymiotach u dorosłych, a co jest bezpiecznym lekiem przeciwwymiotnym dla dzieci. W roli leków na mdłości i wymioty stosowane są substancje lecznicze z wielu różnych grup (np. leki przeciwhistaminowe, kannabinoidy czy benzodiazepiny). Daje to możliwość dopasowania leków przeciwwymiotnych do indywidualnych potrzeb. Farmaceuta doradzi, co najlepiej brać na nudności i wymioty. W większości przypadków takie objawowe leczenie, połączone z odpoczynkiem, dbaniem o właściwe nawodnienie i spożywaniem lekkostrawnych posiłków wystarczy. Warto orientować się, co można wziąć na nudności i wymiotowanie, aby móc szybko i skutecznie zareagować, kiedy te nieprzyjemne objawy spotykają nas lub naszych bliskich.
Kiedy udać się do lekarza?
Jeśli jednak mdłości i wymioty trwają dłużej, są intensywne, występują również inne dolegliwości, to należy skonsultować się z lekarzem. Przyczyny mogą być zarówno błahe, jak i poważne. Warto także zapobiegać odwodnieniu – czasem podanie płynów i elektrolitów w kroplówce może być niezbędne. Lekarz na podstawie wywiadu i badań rozpozna przyczynę i zastosuje właściwe leczenie. W razie potrzeby przepisze również leki przeciwwymiotne dostępne na receptę.