Czym i w jaki sposób prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

ciśnieniomierz

Dobór odpowiedniego ciśnieniomierza jest bardzo ważny pod kątem prawidłowego leczenia nadciśnienia. Kontrola jest kluczowa podczas terapii, aby była pewność, że stosowane leki przynoszą odpowiednie efekty. Jakie ciśnieniomierze są dostępne na rynku i jak z nich korzystać?

Jaki aparat do mierzenia ciśnienia wybrać?

Najczęściej wybierany przez pacjentów jest ciśnieniomierz naramienny, który precyzyjnie i szybko wykonuje pomiar. Powietrze zazwyczaj pompuje się automatycznie, a większość dostępnych modeli ma pamięć pomiarów, ponadto niektóre są też wyposażone w funkcję wykrywania arytmii. Z kolei ciśnieniomierz nadgarstkowy jest szybszy w użyciu i bardziej poręczny, natomiast jego pomiary są mniej dokładnie. Z tego względu nadaje się głównie dla osób zdrowych, które chcą profilaktycznie sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. Z kolei pacjenci po 60 roku życia, a także cierpiący na nadciśnienie czy otyłość powinni korzystać z aparatu naramiennego. Ciekawą opcją, która ostatnio stała się bardziej rozpowszechniona, jest ciśnieniomierz z pulsoksymetrem, który oprócz ciśnienia mierzy także poziom saturacji.

Prawidłowy pomiar ciśnienia

ciśnieniomierz

Podczas pomiaru należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • odpoczynek kilka minut przed mierzeniem
  • testowanie ciśnienia w pozycji siedzącej
  • zachowanie milczenia w czasie całej procedury
  • w przypadku ciśnieniomierza naramiennego prawidłowe ułożenie rękawa oraz ramienia — na wysokości serca
  • przy użyciu ciśnieniomierza nadgarstkowego ustawienie nadgarstka na wysokości serca, a także zdjęcie elementów ubioru uciskających rękę

Najważniejszą kwestią w kontekście utrzymywania prawidłowego ciśnienia krwi jest regularność. To dzięki niej pacjent ma kontrolę nad swoją terapią i może poinformować lekarza o wszelkich niepokojących pomiarach, co znacznie ułatwia ocenę skuteczności stosowanych leków.