Kilka słów o meblach medycznych

meble medyczne producent

Meble medyczne znajdują się w każdym gabinecie lekarskim. Pomimo tego, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ich produkcja stanowi praktycznie oddzielną gałąź przemysłu meblarskiego. Specjalistyczny sprzęt różni się bowiem diametralnie od wyrobów, które możemy znaleźć w domach mieszkalnych, biurach czy zakładach przemysłowych. W poniższym artykule przybliżymy działalność, jaką prowadzi przeciętny producent mebli medycznych.

Czym są meble medyczne?

Producent mebli medycznych jest zobowiązany do tworzenia sprzętów, które ściśle odpowiadają wymogom stawianym przez lekarzy różnych specjalizacji. Zaliczamy do nich m. in.:

  • fotele
  • szafki na lekarstwa i sprzęt medyczny
  • kozetki
  • łóżka szpitalne
  • stoliki chirurgiczne
  • szafy lekarskie.

Wyroby tego typu znajdziemy w niemal każdym gabinecie. Co więcej, każda specjalizacja medyczna wymaga zastosowania specjalnych sprzętów. W końcu, dentysta czy ginekolog mają w swoich gabinetach zupełnie różne meble, pomimo że teoretycznie i jedno, i drugie, to fotel. Dostosowanie wyrobów pod każdym względem do potrzeb lekarza gwarantuje jednak bezproblemową obsługę pacjenta, co przekłada się na podniesienie poziomu świadczonych usług medycznych. Istnienie mebli medycznych ma zatem znaczenie dla nas wszystkich.

Precyzja i indywidualne podejście

Producenci mebli medycznych współpracują przede wszystkim ze szpitalami, przychodniami oraz indywidualnymi gabinetami, w których jest prowadzona prywatna praktyka lekarska. Każde zlecenie traktuje się indywidualnie, gdyż – jak wcześniej wspomniano – lekarze różnych specjalizacji mają rozmaite potrzeby. Niektóre sprzęty ponadto są wykorzystywane do ratowania ludzkiego zdrowia lub nawet życia. Nie ma tu zatem miejsca na żadne kompromisy.

Po co w ogóle powstają meble medyczne?

Ktoś może powiedzieć: „no, dobrze, ale po co medykom specjalne szafki, jeśli normalne też by wystarczały im do przechowywania potrzebnych rzeczy?”. W niektórych przypadkach może faktycznie tak by było. Jednak pamiętajmy o tym, że w gabinetach przechowuje się również leki, odczynniki chemiczne czy inne substancje, które przy wycieku lub ulatnianiu się mogą zniszczyć nieprzystosowane do takich warunków tworzywo. Zaniedbany mebel może z kolei stanowić zagrożenie dla przebywających w gabinecie osób, w szczególności, jeśli w szafach lub szufladach znajdują się niebezpieczne substancje. Dlatego szczególnie wysokie standardy bezpieczeństwa mebli są wymagane np. w laboratoriach medycznych.

Ponadto, meble medyczne tworzy się jako sprzęty mające pomagać przy wykonywaniu określonych zabiegów medycznych. Ich formę można dostosować do bieżących potrzeb lekarza, poprzez wykorzystanie ruchomych blatów, wysuwanych ramion czy rozmaitych elementów, których położenie można zmienić. Najprostszym przykładem są łóżka dostosowane do zabiegów chirurgicznych i fotele dentystyczne.

Meble medyczne producent – podejmij długotrwałą i pewną współpracę

producentem mebli medycznych najlepiej podjąć długoterminową współpracę.Pozwoli ona na szybsze zaopatrywanie gabinetów w potrzebny sprzęt. Ponadto, łatwiejsze będzie skorzystanie także z usług naprawczych i konserwatorskich. Warto rozważyć taką opcję, gdyż przy użytkowaniu mebli, od których może zależeć ludzkie zdrowie i życie, nie ma miejsca na odkładanie problemów na później czy kompromisy. 

Gwarant rozwoju medycyny

Powyższy tekst jest wyczerpującą odpowiedzią na pytanie, dotyczące zasadności produkcji mebli medycznych. Bez nich, służba zdrowia nie osiągnęłaby dzisiejszego stanu rozwoju, a poziom zabiegów medycznych byłby o wiele niższy.