Pojemniczki do badania kału — czym są?

pojemniczki do badania kału

Diagnostyka kału jest jednym z najważniejszych badań, które przeprowadzane są w laboratoriach medycznych. W chwili, kiedy lekarz zleci badanie, konieczny będzie pojemnik na kał. Pozwala on na łatwe i higieniczne pobranie czy przechowywanie próbki. Najpopularniejsze pojemniczki do badania kału sprzedawane są w zestawie ze szpatułką, która ułatwia pobieranie. Mają one postać małych słoiczków zrobionych zwykle z tworzywa sztucznego. Zwykle znajduje się na nich również niewielka etykieta pozwalająca na właściwie podpisanie swojej próbki, np. imieniem i nazwiskiem czy numerem Pesel. Czym wyróżniają się pojemniki na kał? Na to pytanie postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule. 

Jakie pojemniki na kał są dostępne w sprzedaży? 

Wśród tego typu akcesoriów znaleźć można nie tylko jałowe, ale również niejałowe pojemniczki z przykrywką, które przeznaczone są do wykonywania analizy kału. Możemy wybierać spośród różnych wielkości, w opcji z łopatką albo bez jej dodatku. Wymagane są one do przeprowadzenia badań w placówkach medycznych, takich jak szpitale i przychodnie, jak również w czasie przeprowadzania analiz w laboratoriach. Należy mieć na względzie, że wszystkie tego typu pojemniki, są produktami jednorazowego użytku. 

pojemnik na kal

Badanie kału, a ochrona przed różnymi schorzeniami

Zbadanie próbek własnego kału pozwoli na wykrycie licznych chorób dotyczących układu pokarmowego, które nieleczone przez dłuższy czas mogą ponosić ze sobą sporo poważnych konsekwencji. W pobieranych próbkach zwraca się szczególną uwagę na śluz, jak również na niestrawione jeszcze resztki pokarmów. Tego rodzaju diagnostyka daje dodatkowo możliwość sprawdzenia, czy w organizmie obecne są groźne dla naszego stanu zdrowia pasożyty, wirusy, bakterie czy grzyby. 

Sprzedawane w aptekach takie pojemniki na kał mogą być całkowicie sterylne, co pozwala na pobranie próbek do badania z pomocą niewielkiej łopatki z różnorodnych miejsc. Dzięki przeprowadzeniu odpowiednich analiz możliwe staje się także określenie zdolności jelit do wchłaniania witamin czy innych ważnych składników pokarmowych. Można też wykryć w ten sposób tak zwaną krew utajoną, która świadczyć może o stanie zapalnym jelita grubego, obecności polipów czy hemoroidów. Takie badanie powinno zostać przeprowadzone przez każdego, kto podejrzewa u siebie problemy zdrowotne ze strony układu pokarmowego. Nie jest ono w żaden sposób nieprzyjemne, wymaga jedynie pobrania próbki kału i dostarczenia do laboratorium.