Plaster przeciwbólowy – jaki wybrać?

plaster chłodzący

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z bólem. Przez większość czasu szukamy leków przeciwbólowych lub próbujemy sobie z tym poradzić w domu. Chętnie sięgamy po gorący lub zimny okład, jednak wiąże się to z koniecznością leżenia przez pewien czas w jednej pozycji. Dlatego ktoś kiedyś opracował plaster przeciwbólowy – abyśmy mogli mieć całkowity komfort i szybciej wrócić do pełni zdrowia bez trzymania nas w domu przez wiele godzin, a nawet dni.

Jaki plaster wybrać – plaster chłodzący czy rozgrzwający?

Na rynku dostępnych jest wiele dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, z których najczęstsze to plastry chłodzące gorączkę. Najpopularniejsze zawierają żelazo w proszku, ale są też plastry, które zawierają inne składniki, takie jak kapsaicyna. Popularne są plastry zawierające diklofenak lub ibuprofen, które są NLPZ. Plastry te są wskazane przy bólach mięśni, stawów lub reumatycznych. W przypadku bólów głowy lub migreny warto zastosować chłodzące plastry. W przypadku bardzo silnego bólu lekarz może zalecić plaster opioidowy na receptę.

plaster chłodzący

Jak działają plastry chłodzące?

Plastry przeciwbólowe dostępne są również w wersjach chłodzących. W tym przypadku wspomagana jest transdermalna aplikacja substancji z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak mentol, który powoduje uczucie chłodu na skórze. Ich zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego spowodowanego różnego rodzaju kontuzjami i kontuzjami. Plastry przeciwbólowe warto nakładać na kontuzjowane kolana, ich żelowa powłoka zawiera substancje łagodzące, które zapobiegają obrzękom i stanom zapalnym. Taki plaster powinien pozostać na skórze do 8 godzin – w tym czasie żel odpowiednio nawilży i zapobiegnie otarciom. Ten rodzaj plastra jest również dobry na bóle głowy i migreny. Może być również stosowany w przypadku gorączki. W tym celu nałóż plaster chłodzący na czoło lub szyję, dzięki zawartości mentolu doznajemy przyjemnego uczucia chłodu.

chłodzące plastry żelowe – o czym musisz pamiętać?

Stosowanie plastrów przeciwbólowych zamiast leków doustnych ma pewne zalety. Zwykle działają długo, nie wymagają częstych tabletek i wykazano, że są bezpieczniejsze w użyciu. Omijając układ pokarmowy i uwalniając precyzyjnie określone ilości leku, powodują mniej skutków ubocznych niż doustne alternatywy. Mają jednak pewne ograniczenia w stosowaniu – nie należy ich stosować na uszkodzoną skórę, rany czy zmiany skórne. Bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem w okresie ciąży lub u dzieci poniżej 12 roku życia.