Temblak — jak go używać?

temblak

Temblak jest specjalnym stabilizatorem ortopedycznym, który stosuje się w celu unieruchomienia kończyny górnej. Tego rodzaju element jest pomocny między innymi po zwichnięciach, porażeniach, w stanach zapalnych, po niedowładach, czy też w przypadku złamań. 

Czasami temblaki są także zakładane na opatrunek gipsowy, szczególnie w przypadku bardziej skomplikowanych złamań, co zapewnia ich dobre podparcie. Temblak na rękę zakłada się zazwyczaj na bark niezależnie od tego, czy jest to temblak dla osoby dorosłej, czy też dla dziecka. Jedynym, czym różni się temblak dziecięcy, jest to, że w przeciwieństwie do modelu dla dorosłych, temblak dla dzieci może mieć inny rozmiar, proporcje, czy też stopień wytrzymałości. Niektóre temblaki mają także specjalne dodatkowe wkładki lub też paski, które zapewniają dobrą stabilizację ręki.

Jak prawidłowo nosić temblak?

Warto wiedzieć, iż opisywany element należy zakładać w odpowiedni sposób. Na początku należy włożyć chorą rękę w rękawie i poprawić jej ułożenie tak, aby spoczywała swobodnie i wygodnie. Co ważne, osoba nosząca temblak nie powinna z tego powodu odczuwać żadnego dyskomfortu. Wręcz przeciwnie — temblak powinien być wygodny i nie być przyczyną napięć w ciele. Warto wiedzieć, iż wiele tego rodzaju przyrządów posiada po wewnętrznej stronie specjalny otwór, w którym umieszcza się kciuk, dzięki czemu ręka leży w jednym miejscu i nie przekręca się.

Temblak z chusty — jak zrobić?

temblak

Jeśli chodzi o cenę w sklepach, można znaleźć temblaki w różnych przedziałach cenowych. Wiele zależy od jakości danego elementu i materiałów, z jakich został wykonany. W przypadku, gdy temblak ma być noszony przez osobę z ciężkimi złamaniami, warto zainwestować i kupić produkt dobrej jakości. Jeżeli jednak element będzie potrzebny tylko chwilowo, gdyż kontuzja nie jest obszerna, można z powodzeniem zrobić samemu temblak z chusty