Tabletki na sen – kiedy po nie sięgnąć?

tabletki na sen

Zaburzenia rytmu okołodobowego mogą być niezwykle uciążliwe. Powszechność sztucznego oświetlenia w godzinach nocnych, praca zmianowa, a także różnego rodzaju zaburzenia (m.in depresja, zespół lęku uogólnionego) wpływają znacznie nie tylko na problemy z zasypianiem, ale również na złą jakość snu. Częste wybudzanie się prowadzi do pogorszenia ogólnej sprawności. Kiedy warto sięgnąć po tabletki na sen bez recepty, a kiedy udać się do specjalisty?

Przyczyny i objawy problemów ze snem

Zgodnie z kryteriami uwzględnianymi przez klasyfikację DSM, bezsenność nie jest jedynie, problemem z zasypianiem. Wiąże się też z częstym wybudzaniem lub snem ze złej jakości, który nie gwarantuje wypoczynku. Warto pamiętać o tym, że długo trwający problem może doprowadzić do upośledzenia różnych sfer życia. Należy więc zapobiegać problemom ze snem – jest to zdecydowanie prostsze niż późniejsze leczenie. Jakie czynniki mogą doprowadzić do różnych postaci bezsenności?

  • Zbyt częste drzemki w ciągu dnia;
  • nieregularne godziny snu;
  • korzystanie z urządzeń elektronicznych w łóżku;
  • zła dieta, bogata w ciężkostrawne potrawy;
  • brak ruchu;
  • zbyt duża ilość środków wpływających na pobudzenie organizmu (m.in kawa, alkohol).

Tabletki na sen bez recepty mogą pomóc w początkowym etapie rozwoju problemów.

Tabletki na sen bez recepty – kiedy po nie sięgnąć?

tabletki na sen

W jakim momencie warto skorzystać z tabletek na sen bez recepty? Z reguły odpowiednim momentem jest czas kiedy problemy z bezsennością się rozpoczynają, ale nie ograniczają zbytnio funkcjonowania w najważniejszych sferach życia. Najczęściej wybierana jest melatonina na sen. Jej suplementacja jest skuteczna w zwalczaniu zaburzeń snu o różnym podłożu, również podczas podróży do innych sfer czasowych. Wiele osób zauważa znaczącą poprawę jakości snu po codziennym stosowaniu tej substancji. Badania wskazują na bezpieczeństwo stosowania melatoniny przez krótki okres czasu. Brak jednak danych dotyczących użycia dłuższego niż kilka tygodni – w takich przypadkach należy skonsultować się ze specjalistą.

Kiedy problemy ze snem wymagają konsultacji ze specjalistą?

Stosowanie melatoniny na sen jest popularne ze względu na powszechną dostępność tego środka. Jeśli jednak zaburzenia rytmu dobowego paraliżują funkcjonowanie w ważnych sferach życia warto udać się na konsultację psychiatryczną. Lekarz specjalista może zalecić stosowanie tabletek na sen, które będą idealnie dopasowane do specyfiki problemów konkretnego pacjenta.

Środki często przepisywane przez lekarzy to leki przeciwhistaminowe. Nie są one jednak skuteczne w leczeniu przewlekłego problemu. W przypadku długoterminowej bezsenności najczęściej zalecane są pochodne benzodiazepiny, antagoniści receptora H1, a także agoniści receptora melatoninowego. Czasem można spotkać się ze stosowaniem leków przeciwdepresyjnych, a także przeciwpsychotycznych. Choć nie są to rozwiązania stosowane z wyboru, psychiatrzy często je przepisują ze względu na to, że zdarza się, że bezsenności towarzyszą choroby współistniejące.