Opryszczka – skąd się bierze i jak działają kremy na opryszczkę?wirtualnypediatra.pl

maść na opryszczkę

Opryszczka to infekcja, na którą cierpi dużo osób. Posiadanie opryszczki wiąże się w szeregiem nieudogodnień, w tym głównie z irytującym pieczeniem i nieestetycznym wyglądem. Co więcej, opryszczka ma to do siebie, że bardzo często powraca i ciężko się jej pozbyć. W tym artykule dowiesz się, skąd ona dokładnie się bierze i jakie są sposoby na jej zwalczenie.

Dlaczego dostajemy opryszczki?

Opryszczka może pojawić się w dwóch miejscach – na ustach i przy narządach płciowych. Opryszczki dostaje się w przypadku zakażenia wirusem HSV-1, który powoduje opryszczkę przy ustach lub HSV-2, który powoduje opryszczkę przy narządach płciowych. Zakażenie wirusem odbywa się poprzez kontakt z ustami osoby zakażonej wirusem HSV-1 lub stosunek seksualny z osobą zakażoną wirusem HSV-2.

Jak pozbyć się opryszczki?

Na rynku, dostępnych jest wiele leków na opryszczkę – zarówno maści oraz kremów, jak i tabletek. Należy zdecydować się na jedną formę kuracji, jednak w niektórych przypadkach można łączyć ze sobą stosowanie tabletek z kremem lub maścią. Maść na opryszczkę, kremy na opryszczkę oraz tabletki na opryszczkę najczęściej zawierają acyklowir. Często zdarza się, że w swoim składzie mają także hydrokortyzon, ale ten sprawdza się raczej w późniejszych fazach infekcji, bowiem działa przeciwzapalnie. Najpopularniejsze kremy na opryszczkę to:

  • Aciclovir Ziaja 50 mg/g krem tubka 5 g,
  • Axoviral 50 mg/g krem tuba 10 g.

Jeżeli natomiast chodzi o maść na opryszczkę, to często wybieraną jest maść Hascovir Lipożel. Nierzadko stosowane są także Hascovir control – tabletki na opryszczkę bez recepty.