Materac przeciwodleżynowy – pomoc w opiece

materac przeciwodleżynowy

Materac przeciwodleżynowy jest specjalistycznym akcesorium medycznym, który znacząco poprawia komfort życia osób sparaliżowanych oraz chorych niemogących samodzielnie się poruszać ani zmieniać pozycji ciała. Jeśli człowiek jest unieruchomiony przez dłuższy czas, dochodzi do ucisku tkanek na łokciach, piętach oraz łopatkach, biodrach i kości ogonowej, co skutkuje pojawieniem się głębokich ran tzw. odleżyn, w których może rozwinąć się niebezpieczne dla życia chorego zakażenie.

Na czym polega działanie materaca przeciwodleżynowego?

Materac przeciwodleżynowy stymuluje pracę tkanek poprzez wykorzystanie techniki zmiennociśnieniowej, która wytwarza naprzemienny ruch komór wypełnionych powietrzem. Dzięki temu skóra nie jest uciskana w tych samych miejscach, a na ciele nie rozwijają się odleżyny. Ponadto materace przeciwodleżynowe pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu wilgotności i temperatury ciała chorego oraz krążenia krwi w organizmie. Dodatkowo łagodzą ból spowodowany sztywnieniem kończyn, poprzez rozluźnienie napięcia mięśni i stawów.

Materac przeciwodleżynowy – rodzaje

materac przeciwodleżynowy

Na rynku dostępne jest kilka typów materacy przeciwodleżynowych, które różnią się od siebie kształtem. Spośród nich wyróżnia się materace:

  • bąbelkowe – typowe materace zmiennociśnieniowe dla chorych o stałej wadze,
  • rurowe – działają podobnie jak modele bąbelkowe, zapobiegając utracie równowagi przez pacjenta, mogą korzystać z nich osoby otyłe oraz z zaawansowanymi odleżynami,
  • wykonane z pianki poliuretanowej – niwelują nacisk na tkanki pacjenta poprzez „zatopienie” ciała w materacu, bez użycia techniki zmiennego ciśnienia.

Przy wyborze materaca przeciwodleżynowego powinno się brać pod uwagę przede wszystkim stan chorego i wynikające z nich potrzeby oraz to, czy ma być wykorzystywany do profilaktyki, czy leczenia odleżyn.