Komora laminarna – sposób na sterylne środowisko laboratoryjne

Gdzie najczęściej dba się o sterylne środowisko? W medycynie i w jej pokrewnych dziedzinach. Do tego potrzebni są ludzie oraz profesjonalny sprzęt, aby w tego typu przestrzeniach było sterylnie czysto. Jednym z urządzeń chętnie używanych do tego typu pomieszczeń jest komora laminarna.

Do czego służą komory laminarne?

Komory laminarne to sporej wagi pojemniki na próbki laboratoryjne, lekarstwa czy inne substancje, które potrzebują sterylnych warunków. W środku panuje stan bezpyłowy, dzięki temu, że powietrze jest filtrowany przez najwyższej jakości filtr HEPA. Warunkiem jej zakupu do laboratorium są certyfikaty mikrobiologiczne i inne, które potwierdzają skuteczność urządzenia. Każda komora musi być dobrze przetestowana i zbadana zanim trafi do profesjonalnego, przyzakładowego laboratorium badawczego. Urządzenia te mają różne wymiary, można je dostosować do konkretnych oczekiwań.

Jak bardzo są potrzebne na świecie komory laminarne?

Komory laminarne są naprawdę bardzo potrzebne na świecie, w którym nauka, technologia, medycyna, farmacja i inne pokrewne dziedziny łączą swoje siły i budują zaawansowane centra badawcze. Bez profesjonalnego sprzęt do przechowywania substancji, komórek i innych próbek nie byłoby możliwości wykonywania wielu badań i odkrywania nowych możliwości mikrobiologii, wirusologii i innych podobnych dziedzin. Zaletą sprzętu jest to, że można go regulować i łatwo nim zarządzać dzięki monitorom sterującym.