Klej do protez – prawidłowe użytkowanie

klej do protez

Protezy zębowe – nawet te idealnie dopasowane – wymagają stosowania dobrze dobranego kleju do protez. Źle dopasowany produkt powoduje nie tylko niestabilne ułożenie protezy, ale również częste powstawanie uciążliwych stanów zapalnych i urazów błony śluzowej. Na rynku dostępnych jest wiele różnych klejów – zarówno do protez całych, jak i częściowych. Które z nich są warte uwagi? Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia protezy?

Klej do protez zębowych – kiedy należy go stosować?

Z reguły klej do protez nie jest niezbędny w przypadku gdy uzupełnienie protetyczne zostało prawidłowo dopasowane. Wtedy cała konstrukcji jest stabilnie osadzona na dziąśle i nie wymaga dodatkowego wzmocnienia. Jednak w przypadku gdy wraz z wiekiem zanikają kości, proteza może przesuwać się i powodować nieprzyjemne dolegliwości. Wtedy wymagane jest zastosowanie dobrego kleju do protez, który zapobiegnie przesuwaniu się i powstawaniu stanów zapalnych. Tego rodzaju produkty są zalecane zarówno osobom noszącym częściowe, jak i całkowite uzupełnienia. 

Najważniejsze cechy dobrego kleju do protez

Dobrej jakości klej do protez zębowych z a-manada.pl powinien zapewniać komfort podczas noszenia uzupełnienia. Dzięki niemu proteza powinna przylegać do błony śluzowej – klej powinien niwelować wszelkie trudności związane z brakiem prawidłowego dopasowania. Jakie są najważniejsze cechy kleju do protez zębowych?

  • Utrzymuje uzupełnienie protetyczne w jamie ustnej minimum 12h;
  • aplikacja nie sprawia problemów;
  • mocowanie protezy jest stabilne;
  • bezpieczny skład;
  • forma komfortowa w codziennym stosowaniu;
  • cena odpowiadająca jakości.

Warto wybierać preparaty wysokiej jakości, oferowane przez renomowane marki. Dobrym przykładem może być klej do protez Corega. 

Prawidłowa higiena jamy ustnej podczas noszenia protezy

Zarówno klej do protez Corega, jak i produkt innej renomowanej marki, może wywołać infekcje i stany zapalne przy braku prawidłowej higieny jamy ustnej. Proteza powinna być regularnie czyszczona – najlepiej po każdym posiłku. Jest to ważne w szczególności jeśli uzupełnienie jest jedynie częściowe – wtedy prawdziwe zęby mogą być niszczone przez bakterie. Warto zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę przeznaczoną do czyszczenia protez. Z reguły nie jest polecane używanie modeli elektrycznych. 

Regularnie powinny być również stosowane tabletki czyszczące i pasty polecane przez protetyków. Niezbędna jest też odpowiednia higiena dziąseł. Mogą się do nich przyklejać resztki pokarmu, które powinny być dokładnie czyszczone.