Kiedy pierwszy raz zapisać dziecko do przychodni

przychodnia Białystok

Świeżo upieczeni rodzice wśród wielu pytań i dylematów często wymieniają kwestię rejestracji noworodka w przychodni. W obecnym systemie służby zdrowia, podobnie jak każdy dorosły wybiera lekarza rodzinnego, pielęgniarkę, a kobiety dodatkowo położną, tak rodzice powinni wybrać swojemu nowo-narodzonemu dziecku lekarza pediatrę, pielęgniarkę oraz położną.

Kiedy i jak, dokonać formalności związanych z rejestracją noworodka w przychodni?

Pierwsza wizyta dziecka u lekarza pediatry odbywa się zwykle między 4 a 6 tygodniem życia, jest to tak zwana wizyta patronażowa, podczas której lekarz mierzy i waży dziecko, oraz ocenia czy prawidłowo się rozwija. Często podczas tej decyzji rodzice otrzymują też zalecenia dotyczące szczepień oraz opieki nad dzieckiem, dlatego warto z niej skorzystać, choć nie jest obowiązkowa. Jednak przed taką wizytą należy dziecko zarejestrować w przychodni. W tym celu wystarczy wypełnić deklarację, którą można otrzymać w rejestracji wybranej przychodni, np w Cmryska. Co jest bardzo ważne, wybierając przychodnię wybiera się zwykle lekarza prowadzącego oraz położną, ale nie trzeba w tym momencie zmieniać położnej, nawet jeśli pracuje ona w innej przychodni.

przychodnia Białystok

Jak znaleźć odpowiednią przychodnię?

Najłatwiej oczywiście wybrać przychodnię najbliższą miejsca zamieszkania, jednak w wielu miejscowościach świeżo upieczeni rodzice mają do wyboru kilka przychodni o różnych opiniach, a rynek jest tak dynamiczny, że nie muszą o wszystkich wiedzieć, . Z uwagi na fakt, że rodzice nie muszą należeć do tej samej przychodni co dziecko, warto poszukać takiej, w której lekarz pediatra ma dobrą opinię. Na początek wystarczy wpisać w wyszukiwarce zapytanie typu „przychodnia Białystok opinie pediatrów”. Warto też sprawdzić, czy oprócz pediatry przychodnia oferuje możliwość konsultacji u specjalistów.