Jakie tabletki stosować na ból gardła?

tabletki na ból gardła

Każda choroba dróg oddechowych zwykle jest dość uciążliwa. Najczęściej wiąże się to z bólem gardła, chrypą i kaszlem. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak wizyta w aptece w celu zakupu skutecznych tabletek. Czym się przy tym kierować?

Jakie są przyczyny bólu gardła?

Układ oddechowy wyposażony jest w mechanizmy, które filtrują wdychane powietrze. Wszystkie zanieczyszczenia po oczyszczeniu powietrza zaczynają osądzać się na nabłonkach nosa i gardła o stąd są usuwane. Niestety wiele drobnoustrojów potrafi sobie z tymi mechanizmami radzić. To jedna z podstawowych przyczyn bólu gardła. Do innych zaliczyć można:

  • Palenie papierosów,
  • bardzo duże zanieczyszczenie powietrza,
  • choroby obniżające odporność organizmu.

Na szczęście na rynku dostępne są preparaty pomagające poradzić sobie z bólem gardła. Zatem jakie tabletki na ból gardła warto stosować?

Jakie tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne na ból gardła?

Dobre tabletki na gardło w swoim składzie zawierać powinny konkretne substancje. Mowa tu przede wszystkim o flurbiprofenie i salicylanie choliny. Są to skutecznie działające substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe. Bardzo dobrze sprawdzają się przy silnym bólu gardła. Dobrze sprawdzą się również preparaty zawierające w składzie chlorowodorek benzydaminy. Jest to substancja zmniejszająca obrzęk błony śluzowej oraz odkażająca miejscowo gardło.

Jakie tabletki znieczulające i odkażające na ból gardła?

Warto także postawić na pastylki na gardło zawierające w swoim składzie chlorheksydynę, czyli substancję bakteriobójczą. Taki preparat sprawdzi się w przypadku bakteryjnego zapalenia gardła. Dobrym wyborem będą także pastylki zawierające chlorchinaldol. Jest to substancja działająca przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpierwotniakowo. Sprawdza się przy różnych zakażeniach gardła.