Jak wybrać odpowiednie pieluchomajtki?

Problemy z nietrzymaniem moczu lub stolca dotyczą najczęściej osób w podeszłym wieku, a także pacjentów po urazach krocza lub kręgosłupa. Najprostszym i najlepszym sposobem na poprawę komfortu życia takich osób jest stosowanie pieluch dla dorosłych. Producenci tego rodzaju środków higieny osobistej mają w swej ofercie szereg wyrobów o różnych wymiarach i poziomach chłonności.

Rozmiar dostosowany do potrzeb pacjenta

Pieluchy przeznaczone dla dorosłych swym wyglądem i zasadą działania przypominają produkty dziecięce. Podstawowe różnice dotyczą wielkości oraz poziomu chłonności. Jeśli chodzi o rozmiar, powinien być dostosowany do pacjenta. Podobnie jak w przypadku dzieci, zakup zbyt luźnych pieluch może utrudniać ich utrzymywanie we właściwym miejscu i prowadzić do przepuszczania moczu. Z kolei zbyt ciasne pieluchy dla dorosłych będą powodować bolesne odparzenia i otarcia. Przy doborze rozmiaru warto sugerować się oznaczeniami i wytycznymi umieszczanymi na opakowaniach. W sprzedaży dostępne są zarówno tradycyjne pieluchy zapinane na rzep, jak i pieluchomajtki (dostępne tu) wkładane przez nogi, które swym wyglądem bardziej przypominają tradycyjną bieliznę. Pierwsze z wymienionych lepiej sprawdzą się w przypadku pacjentów unieruchomionych, ponieważ są łatwiejsze do założenia i zdejmowania. Z drugich z powodzeniem mogą korzystać osoby mobilne i aktywne.

Pieluchy o różnej chłonności

Wybierające pieluchy bądź pieluchomajtki dla dorosłych, należy zwrócić szczególną uwagę na ich poziom chłonności. W sprzedaży dostępne są produkty typu:

  • normal;
  • super optima trio;
  • super trio;
  • active;
  • super quatro.

Pierwsze z wymienionych oznaczane również cyfrą 5, charakteryzują się przeciętną chłonnością i przeznaczone są dla pacjentów, którzy w niewielkim stopniu nie trzymają moczu. Mogą być stosowane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, wyróżniają się anatomiczną budową oraz dużą skutecznością pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Produkty typy super optima trio oznaczane cyfrą 8, cechują się zwiększoną chłonnością. Dostępne są w różnych rozmiarach i skierowane dla osób aktywnych, które cierpią na ciężkie nietrzymanie moczu. Podobną chłonność wykazują produkty super trio. Od poprzednich różnią się przede wszystkim brakiem pasa biodrowego. Duży komfort i swobodę ruchów pacjentom ze średnim lub ciężkim nietrzymaniem moczu zapewniają produkty active. Z pieluchomajtek super quatro korzystać mogą osoby unieruchomione. Zastosowanie specjalnych wkładek hydrofobowych minimalizuje ryzyko wycieku i skutecznie chroni przed odparzeniem.