Jak wybrać odpowiednie kule ortopedyczne?

przychodnia

Kule są jedną z najważniejszych pomocy rehabilitacyjnych. Pomagają one utrzymać równowagę i odciążają nogi. Oczywiście, każdy chce uniknąć urazów i chorób, ale jeśli okoliczności są niesprzyjające, w wielu przypadkach nie można się bez nich obejść. Wybór odpowiednich kul jest niezwykle istotną kwestią, która – jeśli nie zostanie potraktowana wystarczająco poważnie – może mieć wiele negatywnych skutków, od dyskomfortu podczas chodzenia i otarć po uszkodzenie nerwów w pachach.

Jakie są dostępne rodzaje kul?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że obecnie dostępne są dwa podstawowe rodzaje kul ortopedycznych: kule pachowe i kule łokciowe. Chirurg ortopeda określa rodzaj kul, jakie należy kupić, na podstawie choroby, stopnia potrzebnego wsparcia i innych okoliczności.

Kula ortopedyczna ma postać dwóch równoległych rur wykonanych z metalowych lub drewnianych listewek, które są połączone w dolnej części w słupek, zakończony końcówką. W górnej części znajduje się pręt, który podtrzymuje pachy, przenosząc w ten sposób część obciążenia z nóg na obręcz barkową.

Kula ortopedyczna – jak się dzięki niej poruszać?

Dostosuj kulę do swojego wzrostu, najlepiej zacznij chodzić w pomieszczeniu z osobą towarzyszącą, mając w zasięgu wzroku ścianę przed domem, parapet lub inny stabilny przedmiot, którego możesz się chwycić w razie złego kroku;

  • Plecy powinny być proste, a ramiona lekko ściągnięte do tyłu, aby zapewnić optymalne przeniesienie ciała;
  • Podnieś zdrową nogę z podłogi za pomocą kul i przenieś ją lekko do przodu, tak aby kule się nie rozdzieliły;
  • Jeśli pierwszy krok się powiedzie, spróbuj wykonać kilka kolejnych, ale nie przesadzaj, zwłaszcza jeśli nie masz zbyt silnych mięśni ramion.

Na konstrukcji tych produktów znajduje się również specjalny uchwyt, który użytkownik chwyta ręką. Mamy nadzieję, że dzięki kulom powrót do zdrowia będzie szybki i wkrótce będziesz mógł chodzić samodzielnie.