Inhalatory i nebulizatory do podawania leku

Inhalatory i nebulizatory do podawania leku

Inhalator jest urządzeniem medycznym, które służy do podawania leków bezpośrednio do dróg oddechowych osoby chorej, dziecka lub dorosłego. Inhalatory stosuje się w leczeniu szpitalnym oraz domowym. Chory jest w stanie samodzielnie aplikować sobie wziewne leki i aerozole, w niektórych przypadkach potrzebna jest jednak pomoc osób trzecich. 

Inhalatory bezpieczne i skuteczne

Leczenie za pomocą inhalatorów jest bezpieczne i skuteczne. Szczególnie pomocne w podawaniu leków w trakcie infekcji układu oddechowego. Inhalatory kupuje się w aptekach a ich wybór jest spory:

  • inhalator ciśnieniowy dozujący
  • inhalator proszkowy
  • inhalator pneumatyczny

Odmiennego rodzaju inhalatorem jest nebulizator. Różnica pomiędzy nim polega na różnym stanie podawanego leku. Nebulizacja oznacza wdychanie chłodnej mgiełki z zawartością leku, natomiast inhalacja to wdychanie oparów parującego leku. 

inhalator bezprzewodowy

Inhalatory a nebulizatory czym się różnią?

Inhalatory podręczne to niewielkie mechaniczne pojemniczki zawierające lek, działające do wyczerpania się leku w mechanizmie urządzenia, natomiast nebulizatory są urządzeniami większymi i wielorazowego użytku, działają na prąd lub baterie. Znane są trzy odmiany nebulizatora:

  • nebulizator pneumatyczny, wykorzystują powietrze sprężone i wytwarza aerozol
  • nebulizator siateczkowy, wykorzystuje drgania powstające podczas przeciskania leku przez kratki siateczki
  • nebulizator ultradźwiękowy, wykorzystuje głowicę ultradźwiękową do wytwarzania fali akustycznej i aerozolu

Różnica pomiędzy inhalatorem a nebulizatorem polega na innej technice użycia. Podczas inhalacji należy skoordynować wdech z rozpylaniem dawki danego leku. Stosując nebulizator wystarczy oddychać, ale należy nauczyć się wcześniej obsługi samego urządzenia lub w przypadku dziecka czy osoby starszej może być potrzebna pomoc osoby trzeciej. 

Inhalator bezprzewodowy wygodny w użyciu

Przykładem mobilnego, łatwego w użyciu inhalatora bezprzewodowego jest inhalator membranowo-siateczkowy, traktowany jako urządzenie nowej generacji. Wykorzystuje on zainstalowaną w urządzeniu wibrującą i perforowaną membranę, której zadaniem jest wytworzenie leku w postaci optymalnego aerozolu. To urządzenie ciche, nieabsorbujące i wydajne, a działa wyłącznie za pomocą baterii. Można je znaleźć pod linkiem https://a-manada.pl/inhalatory.

Przygotowując się do wyboru i zakupu inhalatora należy zwrócić uwagę na:

  • wielkość cząsteczek aerozolu, mającej wpływ na absorbowanie leku
  • czas i tempo inhalacji
  • poziom hałasu, niektóre modele działają naprawdę głośno  
  • ewentualne dodatkowe akcesoria przydatne szczególnie dla dzieci i ułatwiające przebieg zabiegu inhalacji