Czym są owsiki i jak je leczyć?

Owsiki to nitkowce, czyli przypominające białe nitki pasożyty, które lubują się w bytowaniu w jelicie grubym człowieka. Owsica, bo tak nazywa się stan zarażenia owsikami, uważana jest za chorobę dzieci, to te pasożyty mogą również bytować w organizmie dorosłego człowieka. Warto wiedzieć jakimi lekami bez recepty można leczyć tę chorobę.

Jak zarazić się owsikami

Jaja owsików mogą znajdować się dosłownie wszędzie, najczęściej zarażenie związane jest z nieprawidłową i niewystarczającą higieną. Najważniejsze jest regularne i dokładne mycie rąk. Samice owsików bytują w jelicie grubym człowieka, a podczas składania jaj wędrują w okolice odbytu, co powoduje swąd i drapanie się. To właśnie wtedy występuje przenoszenie jaj na ręce, a stamtąd na inne przedmioty czy do ust powodując samozakażenie. 

Inną drogą zakażenia jest korzystanie z bielizny czy ręczników należących do osoby chorej. Jest wysoce prawdopodobne, że znajdują się tam jaja. Na szczęście owsicę można leczyć (np. pyrantelum tabletki)

Jak leczyć owsicę?

Leczenie owsicy nie należy do skomplikowanych. W zasadzie wystarczy przyjmowanie środków przeciwpasożytniczych (Pyrantelum tabletki https://www.aptekagalen.pl/pyrantelum-polpharma-250mg-3tbl to jeden z popularnych środków na owsiki) i przestrzeganie zasad higieny. Bardzo ważne, aby usunąć potencjalne źródła ponownego zakażenia.

Zazwyczaj wystarczy naprawdę porządne wysprzątanie mieszkania, pranie pościeli, ręczników i artykułów higienicznych. To w połączeniu z regularnych braniem środków przeciwpasożytniczych, które dostępne są bez recepty, wystarczy do wyleczenia owsicy.